Fra kaos i Vestjylland til kærlighed i København
For Rasmus Haun Hansen var salget af slægtsgården i Nordenskov ved Varde ikke et nemt valg. Men livsforandrende omstændigheder gjorde, at det blev en nødvendighed. Efter betænkningstid blev gården solgt i anden omgang. Det viste sig også at være den bedste beslutning, han kunne tage, både af hensyn til sig selv, sin fremtid, men også økonomisk.
Når livet tager en drejning
Da Rasmus Haun Hansen, der til daglig arbejder som finans- og råvarerådgiver hos Fonds mæglerselskabet Agrocura A/S, i 2016 overtog slægtsgården i Nordenskov ved Varde efter sine forældre og i samme omgang byttede københavnerlivet ud med et liv på landet, var det med ønsket om, at han og familien skulle bo der i mange år. Gården, der havde 60 hektar omkringliggende jord og staldareal til 15 kødkvæg, var perfekt til den lille familie på fire. Det havde altid ligget i kortene, at Rasmus skulle drive landbrug, og med overtagelsen blev han tredje generation på gården.
Nogle gange går livet ikke som planlagt, og i 2023 splittedes familien op, og Rasmus’ tidligere hustru og børn flyttede efter gensidig aftale til København. På daværende tidspunkt med det sigte, at Rasmus skulle flytte med når gården var solgt. Salget endte dog med at blive midlertidigt parkeret, da Rasmus havde brug for at mærke efter. ”Siden jeg var barn, har landbrug været omdrejningspunktet for alt jeg har foretaget mig. At overtage gården var derfor min livsdrøm der gik i opfyldelse. Helt naturligt var der derfor mange følelser involveret i forbindelse med salget, og jeg fik derfor behov for at stoppe op og mærke efter,” fortæller Rasmus Haun Hansen om baggrunden for at pause salget.
Livet er, hvor hjertet er!
Efter halvandet år med grundige overvejelser var beslutningen om et salg rigtigt. Gården blev igen sat til salg, nu i efteråret 2024. Uden at det skal lyde som en kliché, så blev ventetiden brugt på at mærke efter hvad der virkelig betød noget for ham. Savnet og samværet med sine børn trumfede alt andet. Sådanne beslutninger har Rasmus Haun Hansen taget før. I en ung alder mister han sin mor, og her lærer han hvad der er vigtigst i tilværelsen.
En ny begyndelse
På trods af, at der var mange overvejelser omkring salget, så stod valget af mægler meget klart. Da den første tanke om salg af ejendommen
opstod i 2023, tog Rasmus Haun Hansen kontakt til Carina Jessen og Bent Holm fra Hekto&Co, som han havde kendt i flere år, gennem sit arbejde som finans- og råvarerådgiver på landbrugsområdet. ”Vi har altid haft en god kemi, og i mine øjne har de altid været garanter for kvalitet og professionalisme, så derfor var valget ret klart,”.
”Der var ingen ærgrelse fra mæglernes side, omkring beslutningen at vente med et salg, og det synes jeg siger rigtig meget om den ordentlighed som Hekto&Co står for,”
Rasmus Haun Hansen
Han roser samtidig Hekto&Co for at acceptere hans tænkepause. ”Der var ingen ærgrelse fra mæglernes side, omkring beslutningen at vente med et salg, og det synes jeg siger rigtig meget om den ordentlighed som Hekto&Co står for,” supplerer han. Da planerne om salg af ejendommen i efteråret 2024 tager til, falder snakken også hurtigt på om ejendommen skal udbydes offentligt til salg, eller som en skuffesag. Rasmus valgte i den forbindelse at gå med sidstnævnte løsning.
”Jeg kunne se fordele og ulemper i begge løsninger, men valgte at sælge ejendommen som en skuffesag. Et salg tiltrækker sig noget opmærksomhed, og det ville jeg egentlig gerne undgå,” uddyber Rasmus om sine overvejelser og roser i den forbindelse dialogen med Hekto&Co. Samtidig var der også nogle helt oplagte købere til ejendommen, og i det lys gav det bedre mening at udbyde ejendommen fra skuffen. ”Vi havde en rigtig god sparring omkring alle de mange aspekter der er forbundet med et salg, og jeg følte mig rigtig godt rådgivet,” forklarer han.
Et perfekt sammenfald
Beslutningen om at sælge gården og udviklingen på landbrugsområdet faldt perfekt sammen. Fra første kontakt til de potentielle købere til handlen faldt på plads, gik der kun to uger. Timingen for salget viste sig derfor helt rigtig, og Rasmus glæder sig over det hurtige salg, som nu giver ham mulighed for at komme tættere på sine børn. Foreløbig bliver han dog boende på gården indtil august 2025, hvorefter han permanent flytter til Københavns Sydhavn – tæt på børnenes bopæl. Arbejdet i Agrocura A/S tager han med sig, og dropper derfor ikke pendlertilværelsen helt.